Dobrze widzieć bez okularów?

Każdy posiadacz wady wzroku wie, jakie ograniczenia w niektórych sytuacjach życiowych niosą ze sobą okulary. Ograniczone wielkością oprawki pole widzenia czy pojawiający się po ich dłuższym noszeniu nieprzyjemny ucisk na nosie często każą nam z zazdrością spoglądać na tych, którzy na co dzień nie muszą ich nosić. Ale przecież bez dobrego, ostrego widzenia żyć się nie da – dlatego też często niechętnie ale z wyższej konieczności godzimy się na ustępstwa i prędzej czy później trafiamy do salonu optycznego gdzie po wykonaniu badania wzroku u stosownego specjalisty, wykonywane są dla nas nasze wymarzone okulary. Od tej chwili niestraszna nam już krótkowzroczność, nadwzroczność czy nawet astygmatyzm. Nasze okulary – choć może czasem przeszkadzają w uprawianiu sportu lub zaparowują – pozwalają nam dobrze widzieć.

Czy można jednak dobrze widzieć bez okularów? Można. Bardzo skutecznym rozwiązaniem problemów z widzeniem mogą być soczewki kontaktowe.

Niewiele osób wie, że współcześnie produkowane, nowoczesne soczewki kontaktowe pozwalają korygować każdą z występujących wad wzroku. Krótkowidz czy osoba nadwzroczna a nawet, ci, którzy posiadają astygmatyzm bez problemu mogą sięgnąć po soczewki. To co ważne, to fakt, że ta forma korekcji będzie dla nich dostępna co najmniej w dwóch rodzajach. Mogą oni wybrać soczewki  do stosowania przez miesiąc lub jednodniowe – takie w których codziennie korzystamy z nowej pary. W przypadku tego drugiego rozwiązania sami możemy decydować jak często będziemy korzystać z soczewek – czyli czy będziemy nosić je codziennie czy wymiennie z okularami.

Materiały i metody projektowania, jakich używa się obecnie do produkcji soczewek kontaktowych, to niemal technologie kosmiczne. Soczewki przepuszczają tlen, niektóre potrafią uwalniać ze swojego wnętrza dodatkowe środki nawilżające, mają modyfikowane w środowisku plazmowym powierzchnie lub posiadają narastające ku powierzchni uwodnienie – czyli tak zwany gradient. To z kolei przekłada się nie tylko na bardzo wysoki  komfort użytkowania – czyli na to, że po prostu nie czujemy ich w ogóle na oku – ale przede wszystkim na bezpieczeństwo stosowania a co za tym idzie zdrowie, które jest przecież dla nas najważniejsze.

Skoro mamy więc obecnie możliwość noszenia nowoczesnych, komfortowych, zdrowych i bezpiecznych a także korygujących każdą wadę wzroku soczewek kontaktowych, to dlaczego nie skorzystać z benefitów jakie dzięki nim osiągniemy. Brak ograniczeń w polu widzenia, wygoda, nieograniczona możliwość aktywnego spędzania czasu, zmiana swojego wyglądu czy koloru oczu to przecież korzyści, dla których warto spróbować. Pamiętajmy jednak aby wybierać jedynie soczewki i środki do ich pielęgnacji renomowanych i sprawdzonych producentów, bo tylko takie zapewniają pełne bezpieczeństwo dla naszych oczu.

A co z okularami do czytania? Czy można je zastąpić soczewkami kontaktowymi?

Prezbiopia – nazywana też często starczowzrocznością – to wada wzroku, która dotyka każdego mniej więcej po 40-tym roku życia. To przez nią, nawet jeśli dotychczas nie używałeś okularów, zaczynasz z nich korzystać „do czytania”. Jeszcze trudniej maja osoby, które już wcześniej posiadały wadę wzroku. Teraz czeka ich noszenie dwóch par okularów lub używanie wciąż jeszcze nie tanich okularów progresywnych. Te ostatnie znów jednak wymuszają na nas pewną zmianę w naszych standardowych zachowaniach  – czyli na przykład konkretne ułożenie głowy przy patrzeniu na określoną odległość.

Jak już wspominałem współczesne soczewki kontaktowe to zastosowanie wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które pozwalają nam radzić sobie nawet z tak trudnymi w skutecznym korygowaniu wadami wzroku jak prezbiopia. Osobom po 40-tym roku życia przychodzą tu z pomocą multifokalne soczewki kontaktowe – na przykład takie jak produkowane przez firmę Alcon soczewki miesięczne AIR OPTIX® Aqua Multifocal lub jednodniowe DAILIES® AquaComfort® Plus Multifocal. Dzięki nim i ich zaawansowanej konstrukcji, niezależnie od tego czy dotychczas nosiliśmy już okulary i do czytania potrzebujemy drugie czy też nie nosiliśmy korekcji „do dali” a zaczyna się u nas kłopot „z czytaniem”, wciąż możemy cieszyć się życiem w ogóle bez okularów. Multifokalne soczewki kontaktowe zastępują nam bowiem okulary progresywne czy też dwie pary okularów. Stosując tą formę korekcji nie musimy się już martwić, że zapomnimy którejś pary oprawek. Soczewka kontaktowa pozwoli dodatkowo zapomnieć o miejscowych zniekształceniach obrazu, konieczności odpowiedniego ustawiania głowy czy też ograniczeniach w polu widzenia. Prawidłowo dobrana multifocalna soczewka kontaktowa zapewnia ostre widzenie na każdą odległość i pozwala cieszyć się swobodą życia i dobrym, młodym wyglądem nawet osobom znacznie po 40-tce.

Jeśli więc nosisz dwie pary okularów, drażnią Cię Twoje okulary progresywne lub po prostu chcesz spróbować i poczuć swobodę życia, poproś specjalistę o dopasowanie soczewek multifocalnych już dziś.

Krzysztof Szopa

Optometrysta