W Lublinie powstanie ośrodek szkoleniowy chirurgii oka

Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Szwajcarii uruchomi swoją filię w Lublinie. Będzie to ośrodek szkoleniowy w dziedzinie okulistyki zabiegowej. Inaugurację ośrodka zaplanowano jesienią, podczas zjazdu okulistów z całego świata.

Ośrodek szkoleniowy powstanie przy Klinice Okulistyki uniwersyteckiego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 (SPSK1) w Lublinie, która od roku współpracuje z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów Okulistycznych – ESASO (European School for Advanced Studies in Ophthalmology) z siedzibą w Lugano w Szwajcarii.

„Chcemy tę współpracę wzmocnić, dlatego organizujemy w Lublinie międzynarodowe centrum szkolenia lekarzy okulistów w dziedzinie chirurgii oka. Te szkolenia będą cyklicznie powtarzane” – powiedział na konferencji prasowej w środę w Lublinie kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 prof. Robert Rejdak.

W lubelskim ośrodku będą się szkolić lekarze okuliści z krajów Europy środkowej, wschodniej i południowej. Będą oni mogli oprócz wiedzy teoretycznej, poznawać rzeczywiste przypadki najtrudniejszych operacji narządu wzroku, m.in. obserwować je na żywo, czyli transmitowane na ekran do sali wykładowej.

Inauguracja działalności ośrodka ma nastąpić w listopadzie, podczas ESASO DAY – czyli organizowanej każdego roku przez szwajcarską szkołę konferencji z udziałem wybitnych naukowców i profesorów okulistyki z całego świata. Tegoroczny ESASO DAY odbędzie się w Lublinie, a podczas konferencji przeprowadzone będą szkolenia w dziedzinie schorzeń siatkówki oraz jaskry. Organizatorzy spodziewają się udziału ok. 150 lekarzy okulistów.

Natomiast w październiku 2018 roku w Lublinie odbędzie się tygodniowy kurs ESASO dotyczący chirurgii witreoretinalnej, czyli zabiegów wykonywanych w tylnym odcinku gałki ocznej, obejmujących ciało szkliste i siatkówkę.

Prof. Rejdak podkreślił, że organizowane w Lublinie szkolenia mają przede wszystkim na celu podwyższenie standardów leczenia chorób oczu w Polsce. „Mam nadzieję, że Lublin stanie się międzynarodowym ośrodkiem w dziedzinie edukacji i szkoleń w zakresie chirurgii oka” – zaznaczył.

Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Lugano prowadzi szkolenia we wszystkich specjalnościach okulistycznych m.in. chorób siatkówki, rogówki, zaćmy, jaskry, zeza. Na kursy, prowadzone przez wybitnych specjalistów z Europy, składają się zajęcia teoretyczne i praktyczne – lekarze mogą m.in. ćwiczyć różne techniki operacyjne przy użyciu symulatorów komputerowych, fantomów a także na gałkach świńskich. Lubelski ośrodek będzie drugą po Singapurze filią tej szkoły.

W szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie działają trzy kliniki chorób oczu: okulistyki ogólnej, chorób siatkówki i ciała szklistego oraz diagnozy i mikrochirurgii jaskry. Rocznie wykonywanych jest tu ok. czterech tysięcy operacji zaćmy, dwóch tysięcy operacji witreoretinalnych; udzielanych jest też kilkanaście tysięcy porad ambulatoryjnych.

Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 jako jedyna z polskich szpitali okulistycznych znalazła się w Europejskiej Sieci Szpitali. Od siedmiu lat działa tutaj Ponadregionalne Centrum Terapii Urazów Oka, gdzie operowane są najtrudniejsze przypadki ciężkich uszkodzeń narządów wzroku m.in. na skutek urazów, u dzieci i dorosłych. Rocznie wykonywanych jest tu ponad sto takich operacji, wiele z nich u pacjentów przywożonych tu z całej Polski. Leczone są tu także rzadkie choroby oczu u dzieci i dorosłych.

PAP – Nauka w Polsce

ren/ akw/

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/