Soczewki jednodniowe- nie tylko wygoda i komfort.

Rano założyć, wieczorem wyrzucić to najłatwiejszy sposób korzystania z soczewek kontaktowych. Jednodniowe soczewki kontaktowe nie muszą być pielęgnowane, nie stosujemy do nich żadnych płynów. To najwygodniejszy, w użyciu, typ soczewek. Są niezastąpione w czasie wakacyjnych wyjazdów, weekendów,…
Mają służyć tylko jeden dzień i dlatego mogą być wykonane z delikatniejszych materiałów. Są cieńsze i bardziej miękkie aniżeli soczewki wielokrotnego użycia, np. miesięczne czy dwutygodniowe. Takie konstrukcje zapewniają, większości użytkownikom, najwyższy komfort przez cały dzień. Kiedy w czasie stosowania soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych pojawi się okres gorszej tolerancji to warto zamienić je na soczewki jednodniowe. Po takiej zmianie powinno powrócić poczucie komfortu, a po kilku dniach poprawy można wrócić do wcześniej stosowanych soczewek. Na wygodzie i komforcie nie kończą się ich zalety.
Soczewki jednodniowe są zawsze sterylne, bo trafiają do oka tylko raz. Na ich powierzchni nie znajdziemy zanieczyszczeń ani mikroorganizmów, których obecność mogłaby mieć negatywny wpływ na tkanki oka. Stosowanie soczewek jednodniowych zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień i stanów zapalnych oczu. Jednodniowe soczewki kontaktowe, z odpowiednio wysoką tlenoprzepuszczalnościa, to niewątpliwie najzdrowszy typ soczewek.
W czasie przeziębienia, grypy czy nawet kataru nie powinniśmy korzystać z soczewek kontaktowych. Podobnie, gdy pojawiają się dolegliwości ze strony oczu. Pieczenie, swędzenie, łzawienie, nadmierna wydzielina, zaczerwienienie oczu to niektóre powody by nie zakładać soczewek. Należy przestrzegać tych zaleceń. W praktyce bywa inaczej i często, mimo pojawiających się niepokojących objawów, soczewki są nadal stosowane. W takiej sytuacji, mimo właściwej pielęgnacji, na ich powierzchni gromadzą się drobnoustroje i czynniki zapalne, które trafią do oczu wraz z soczewkami. Od tego momentu to kwestia odporności naszego organizmu i szczęścia jak sprawy potoczą się dalej. Jeśli chodzi o zdrowie, szczególnie oczu, nie powinniśmy polegać na szczęściu. We wszystkich sytuacjach, kiedy pojawiają się wątpliwości, nosić czy nie, lepiej skorzystać z soczewek jednodniowych. Założone jeden raz i wyrzucone nie przeniosą czynników zapalnych i znacznie zmniejszą ryzyko poważniejszych powikłań. Można w nich przetrwać wątpliwy okres. Jednak w przypadku braku poprawy lub narastania dolegliwości należy zrezygnować z zakładania soczewek i skontaktować się ze specjalistą.
Jednodniowe soczewki kontaktowe można stosować jako podstawowy sposób korekcji lub jako soczewki stosowane okazjonalnie. Mogą być noszone, w wybranych momentach, obok soczewek wielokrotnego użytku lub okularów. Są najwygodniejszym typem soczewek, zapewniają najlepszy komfort i zdrowie oczu.