Skazani na okulary do czytania po czterdziestce? …niekoniecznie

Naukowcy z Brien Holden Vision Institute and Bascom Palmer Eye Institute (BPEI ) od lat dziewięćdziesiątych prowadzą współne badania w ramach w Vision Cooperative Research Centre, których celem jest rozwiązanie problemu związanego z pogorszeniem jakości widzenia, na bliskich odległościach, który dotyczy osób po czterdziestym roku życia.
“Kluczem do sukcesu tego projektu, zaprojektowania soczewki z syntetycznego polimetru, która zastąpi starzejącą się soczewkę w prosbiotycznym oku, jest dogłębna wiedza na temat naturalnej soczewki i systemu akomodacyjnego oka” – twierdzi Dr Hooman Pour z Brien Holden Vision Institute.
Badacze z BPEI opracowali system obrazowania, który po raz pierwszy umożliwia odtworzenie wszystkich kluczowych elementów układu akomodacyjnego oka – soczewki, mięśnia rzęskowego i więzadełek Zinna. To rewolucyjne urządzenie odtwarza w wymiarze 4D, w realnym czasie, przemiany zachodzące w procesie akomodacji. Ocena różnic w pracy oka młodego i oka pacjenta po czterdziestym roku życia umożliwi zaprojektowanie skutecznych implantów, które zastąpią zmienioną soczewkę i przywrócą prawidłowe funkcje oka.
Efekty tych badań zaprezentowano na Konferencji Ophthalmic Technologies w San Francisco.

 

EyeAccommodation ilustracja do tekstu