JOHNSON & JOHNSON OGŁASZA ZAWARCIE UMOWY KUPNA SPÓŁKI ABBOTT MEDICAL OPTICS

NEW BRUNSWICK (NJ), 16 września 2016 r. -€“ Johnson & Johnson (notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych jako JNJ) ogłosiła dziś zawarcie ostatecznej umowy nabycia spółki Abbott Medical Optics (AMO), należącej w 100% do Abbott Laboratories za kwotę 4,325 miliarda USD. Wielkość sprzedaży AMO w 2015 roku wyniosła 1,1 miliarda USD. Transakcja przejęcia obejmuje produkty okulistyczne z trzech segmentów: chirurgicznego usuwania zaćmy, chirurgii refrakcyjnej i preparatówokulistycznych dostępnych bez recepty.

„Ochrona wzroku jest obecnie jednym z najszerszych, najszybciej rozwijających się, a jednocześnie najbardziej zaniedbywanych segmentów w dziedzinie ochrony zdrowia” stwierdziłaAshley McEvoy, Prezes Grupy Spółek odpowiedzialny za spółki Johnson & JohnsonVision Care Companies. „Pozyskanie szerokiej i zróżnicowanej gamy produktów Abbott Medical Optics wykorzystywanych w chirurgii okulistycznej w połączeniu z wiodącą marką soczewek kontaktowych ACUVUE® pozwoli nam na dalsze umacnianie pozycji lidera w dziedzinie ochrony wzroku.Co ważne, zawarta transakcja pozwoli nam zająć się zabiegami usuwania zaćmy, które należą do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Sama zaćma stanowi natomiast najczęstszą przyczynę utraty wzroku, której można zapobiec”.

AMO jest liderem w dziedzinie chirurgii okulistycznej, znanym z produkcji światowej klasy implantów soczewkowych stosowanych w chirurgii zaćmy. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 20 milionów osób straciło wzrok w wyniku zaćmy związanej z wiekiem, a pogorszenie ostrości wzroku w wyniku zaćmy dotyczy około 100 milionów oczu. Podane liczby stale rosną ze względu na wzrost populacji i zwiększenie przewidywanej długości życia.

Oprócz produktów związanych z usuwaniem zaćmy, AMO opracowuje technologie laserowe (LASIK) pozwalające zwiększyć wydajność pracy chirurgów korygujących krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Transakcja obejmuje również produkty konsumenckie oferowane dotychczas przez AMO, czyli dostępne bez recepty krople nawilżające dla osób cierpiących na suchość oczu oraz roztwory uniwersalne i systemy oparte na nadtlenku wodoru przeznaczone do pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Przewidywana finalizacja transakcji nastąpi w pierwszym kwartale 2017 roku i zostanie uwzględniona przy obliczaniu skorygowanych przychodów z akcji*. Przed zamknięciem transakcji niezbędne jest jeszcze potwierdzenie jej zgodności z przepisami antymonopolowymi i spełnienie innych warunków wymaganych dla tego rodzaju umów. Po finalizacji umowy, sprzedaż nowych produktów będzie raportowana osobno w kategorii wyrobów medycznych.

Informacje na temat Johnson & Johnson

Pracowników Johnson & Johnson jednoczy i inspiruje chęć zapewnienia indywidualnej opieki ludziom na całym świecie. Prowadząc własne prace badawczo -rozwojowe, wprowadzamy innowacyjne koncepcje, produkty i usługi chroniące zdrowie i podnoszące jakość życia. Zatrudniamy w przybliżeniu 127 500 osób w ponad 250 spółkach Johnson & Johnson, współpracujących z partnerami w dziedzinie ochrony zdrowia, dzięki czemu codziennie mamy wpływ na życie ponad miliarda ludzi na całym świecie.

Johnson & Johnson Vision Care, Inc.

Johnson & Johnson Vision Care, Inc. dąży do stworzenia rozwiązań zapewniających ochronę wzroku przez całe życie. Od debiutu pierwszej jednodniowej miękkiej soczewki kontaktowej marki ACUVUE®

w 1987 roku, firma wielokrotnie wprowadzała w branży innowacyjne wyniki prac naukowych. Centrala znajduje się w Jacksonville na Florydzie, a spółka zatrudnia obecnie na całym świecie około 3000 pracowników. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.AcuvueProfessional.com.