Dwa bankomaty na terenie kampusu AGH dostosowano do potrzeb osób niewidomych

Dwa bankomaty znajdujące się na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dostosowano do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących – poinformowała w piątek rzecznik prasowy uczelni Anna Żmuda-Muszyńska. Polecenia są w tych urządzeniach sygnalizowane za pomocą komunikatów głosowych.

Jeden z bankomatów znajduje się na tyłach głównego budynku AGH, drugi, na terenie Miasteczka Studenckiego, przy aptece na ul. Rostafińskiego.

Osoby z dysfunkcją wzroku nie są w stanie korzystać ze zwykłych bankomatów bez pomocy osób trzecich. Bankomaty z komunikatami głosowymi podpowiadają użytkownikowi krok po kroku instrukcję wypłacania pieniędzy czy dokonywania innych transakcji. Korzystający z nich powinni mieć słuchawki, które trzeba podpiąć w określone miejsce urządzenia.

 

 

“Polecenia wybierane są na klawiaturze numerycznej, dodatkowo opisanej alfabetem Braille’a. Dzięki głosowym podpowiedziom użytkownik może samodzielnie wykonać tę codzienną czynność” – mówiła Anna Żmuda-Muszyńska.

Absolwent AGH, a obecnie pracownik Uczelnianego Centrum Informatyki Marcin Ryszka, który jest osobą niewidomą podkreśla, że to co dla osób zdrowych jest prostą czynnością, dla niepełnosprawnych okazuje się sporym utrudnieniem, dlatego cieszy fakt, że na terenie AGH znajdują się dwa bankomaty dźwiękowe.

W AGH studiuje ok. 450 osób niepełnosprawnych. Wśród nich są 33 osoby z dysfunkcją wzroku. AGH jest drugą, po Uniwersytecie Jagiellońskim, uczelnią w Krakowie pod względem liczby niepełnosprawnych studentów. Mają oni do swojej dyspozycji m.in. specjalistyczne podjazdy, windy i oznaczenia sal w języku Braille’a.

PAP – Nauka w Polsce

wos/ pat/

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/